Όλοι οι υπουργοί από το 1960 μέχρι σήμερα (πίνακας)


Αυτοί είναι οι υπουργοί και οι υφυπουργοί που υπηρέτησαν στον Υπουργικό θώκο της Κυπριακής Δημοκρατίας από το 1960 μέχρι σήμερα.

Η πρώτη Κυβέρνηση που σχηματίστηκε ποτέ στην Κύπρο ήταν αυτή του Μακαρίου το 1960, μετά και την ανακήρυξη της Κυπριακής Δημοκρατίας, και στο Κυβερνητικό τότε σχήμα συμμετείχαν επτά Ελληνοκύπριοι και τρεις Τουρκοκύπριοι.

Όσον αφορά τα πρόσωπα, στους μακροβιότερους υπουργούς καταγράφεται ο Γιώργος Ιακώβου και ο Σπύρος Κυπριανού στο υπουργείο Εξωτερικών για 13 και 12 χρόνια, αντίστοιχα. Ακολουθεί ο Γεώργιος Τομπάζος που υπηρέτησε σε 3 διαφορετικά υπουργεία μέσα σε 11 χρόνια και έπονται οι Στέλλα Σουλιώτη στο Δικαιοσύνης, ο Χριστόδουλος Βενιαμίν στο Εσωτερικών και Άμυνας και ο Τάσσος Παπαδόπουλος στο Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων, οι οποίοι υπηρέτησαν για 10 χρόνια.

Όνομα Υπουργείο
Περίοδος
από
μέχρι
1. Ανδρέας Αραούζος Εμπορίου και Βιομηχανίας
16.8.1960
-
10.3.1968
2. Πολύκαρπος Γιωρκάτζης Εσωτερικών
16.8.1960
-
1.11.1968
3. Σπύρος Κυπριανού Εξωτερικών
16.8.1960
-
15.6.1972
4. Ρηγίνος Θεοχάρης Οικονομικών
16.8.1960
-
1.7.1962
5. Ανδρέας Παπαδόπουλος Συγκοινωνιών και Έργων
16.8.1960
-
20.4.1966
6. Νιαζί Μανιέρα Υγείας 26.10.1960 - 23.12.1963
7. Οσμάν Ορέκ Άμυνας 16.8.1960 - 23.12.1963
8. Φαζίλ Πλουμέρ Γεωργίας και Φυσ. Πόρων 16.8.1960 - 23.12.1963
9. Στέλλα Σουλιώτη Δικαιοσύνης
31.8.1960
-
30.6.1970
10. Τάσος Παπαδόπουλος Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
31.8.1960
-
30.6.1970
11. Ρένος Σολομίδης Οικονομικών
2.7.1962
-
23.6.1968
12. Κωνσταντίνος Σπυριδάκης Παιδείας
31.3.1965
-
30.6.1970
13. Τίτος Φάνος Συγκοινωνιών και Έργων
21.4.1966
-
30.6.1970
14. Γεώργιος Τομπάζος Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
21.4.1966
-
30.6.1970
Συγκοινωνιών και Έργων
15.1.1975
-
8.3.1978
Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
9.3.1978
-
9.9.1980
Υγείας
10.9.1980
-
19.4.1982
15. Νίκος Γ. Δημητρίου Εμπορίου και Βιομηχανίας
15.6.1968
-
30.6.1970
16. Ανδρέας Χρ. Πατσαλίδης Οικονομικών
24.6.1968
-
15.7.1974
Οικονομικών
15.1.1975
-
31.10.1979
17. Επαμεινώνδας Κωμοδρόμος Εσωτερικών και Άμυνας
10.12.1968
-
15.6.1972
18. Φρίξος Λ. Πετρίδης Παιδείας
1.7.1970
-
15.6.1972
19. Ανδρέας Μ. Λοϊζίδης Εμπορίου και Βιομηχανίας
1.7.1970
-
15.6.1972
20. Γεώργιος Ξ. Ιωαννίδης Δικαιοσύνης
1.7.1970
-
15.6.1972
Εσωτερικών και 'Αμυνας
16.6.1972
-
15.7.1974
Δικαιοσύνης
15.1.1975
-
8.3.1978
Προεδρίας
9.3.1978
-
9.9.1980
21. Νικόλαος Σ. Ρούσος Συγκοινωνιών και Έργων
1.7.1970
-
15.6.1972
22. Ανδρέας Μ. Μαυρομμάτης Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
1.7.1970
-
15.6.1972
23. Παναγιώτης Τουμαζής Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
1.7.1970
-
15.6.1972
24. Μιχαήλ Ε. Γλυκύς Υγείας
6.10.1970
-
4.10.1972
25. Ιωάννης Κλ. Χριστοφίδης Εξωτερικών
16.6.1972
-
15.7.1974
Εξωτερικών
15.1.1975
-
8.3.1978
26. Μιχαήλ Γ. Κολοκασίδης Εμπορίου και Βιομηχανίας
16.6.1972
-
15.7.1974
Εμπορίου και Βιομηχανίας
15.1.1975
-
4.10.1976
27. Οδυσσέας Α. Ιωαννίδης Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
16.6.1972
-
15.7.1974
28. Χρίστος Ι. Βάκης Δικαιοσύνης
16.6.1972
-
15.7.1974
Υγείας
17.1.1975
-
4.10.1976
29. Ανδρέας Κ. Κούρος Παιδείας
16.6.1972
-
15.7.1974
30. Μάρκος Π. Σπανός Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
16.6.1972
-
15.7.1974
Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
15.1.1975
-
8.3.1978
31. Ιωάννης Χ. Ζαμπαρλούκος Συγκοινωνιών και Έργων
16.6.1972
-
15.7.1974
32. Ζήνων Δ. Σεβέρης Υγείας
5.10.1972
-
15.7.1974
33. Χριστόδουλος Βενιαμίν Εσωτερικών και Άμυνας
15.1.1975
-
6.1.1985
Εσωτερικών
28.2.1988
-
27.2.1993
34. Ανδρέας Π. Μικελλίδης Παιδείας
15.1.1975
-
4.10.1976
Υγείας
5.10.1976
-
9.9.1980
35. Φρίξος Χ. Κολώτας Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
17.1.1975
-
8.3.1978
36. Χρυσόστομος Α. Σοφιανός Παιδείας
5.10.1976
-
9.9.1980
37. Αντώντιος Ι. Πιερίδης Εμπορίου και Βιομηχανίας
5.10.1976
-
8.3.1978
38. Νίκος Α. Ρολάνδης Εξωτερικών
9.3.1978
-
21.9.1983
Εμπορίου και Βιομηχανίας
28.2.1998
-
28.2.2003
39. Ανδρέας Ν. Παπαγεωργίου Εμπορίου και Βιομηχανίας
9.3.1978
-
9.9.1980
40. Μάριος Γ. Ηλιάδης Συγκοινωνιών και Έργων
9.3.1978
-
9.9.1980
41. Αιμίλιος Θεοδούλου Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
9.3.1978
-
9.9.1980
42. Πέτρος Β. Μιχαηλίδης Δικαιοσύνης
9.3.1978
-
9.9.1980
43. Στέλιος Κατσέλλης Εσωτερικών (Υφυπουργός)
9.3.1978
-
9.9.1980
Προεδρίας
10.9.1980
-
22.9.1982
Παιδείας
23.9.1982
-
6.1.1985
Άμυνας
7.1.1985
-
31.7.1985
44. Κώστας Χατζηστεφάνου Παιδείας (Υφυπουργός)
9.3.1978
-
9.9.1980
45. Αυξέντιος Αυξεντίου Οικονομικών
1.11.1979
-
19.4.1982
46. Κωνσταντίνος Κιττής Εμπορίου και Βιομηχανίας
10.9.1980
-
19.4.1982
Οικονομικών
7.1.1985
-
28.7.1985
47. Νικόλαος Κονομής Παιδείας
10.9.1980
-
19.4.1982
48. Νίκος Παττίχης Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
10.9.1980
-
19.4.1982
Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
9.11.1987
-
27.2.1988
49. Γεώργιος Σταυρινάκης Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
10.9.1980
-
19.4.1982
Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως
2.5.1996
-
30.5.1996
Εσωτερικών
12.11.1997
-
27.2.1998
50. Ανδρέας Δημητριάδης Δικαιοσύνης
10.9.1980
-
19.4.1982
51. Πέτρος Στυλιανού Εσωτερικών (Υφυπουργός)
10.9.1980
-
19.4.1982
52. Γεώργιος Κ. Χατζηκώστας Συγκοινωνιών και Έργων
12.9.1980
-
19.4.1982
53. Σίμος Γ. Βασιλείου Οικονομικών
20.4.1982
-
6.1.1985
54. Γεώργιος Ανδρέου Εμπορίου και Βιομηχανίας
20.4.1982
-
6.1.1985
55. Πάνος Λ. Ιωάννου Παιδείας
20.4.1982
-
17.9.1982
56. Χρίστος Δ. Μαυρέλλης Συγκοινωνιών και Έργων
20.4.1982
-
31.7.1985
Οικονομικών
1.8.1985
-
27.2.1988
57. Δημήτρης Χριστοδούλου Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
20.4.1982
-
6.1.1985
58. Χρίστος Κ. Πελεκάνος Υγείας
20.4.1982
-
27.2.1988
59. Παύλος Μ. Παπαγεωργίου Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
20.4.1982
-
6.1.1985
60. Φοίβος Ν. Κληρίδης Δικαιοσύνης
20.4.1982
-
6.1.1985
61. Ηλίας Π. Ηλιάδης Εσωτερικών (Υφυπουργός)
20.4.1982
-
31.7.1985
Άμυνας
1.8.1985
-
27.2.1988
62. Κωνσταντίνος Μ. Μιχαηλίδης Προεδρίας
23.9.1982
-
31.7.1985
Εσωτερικών
1.8.1985
-
27.2.1988
Εσωτερικών
28.2.1993
-
11.11.1997
Εσωτερικών
28.2.1998
-
18.3.1999
63. Γεώργιος Ιακώβου Εξωτερικών
22.9.1983
-
27.2.1993
Εξωτερικών
1.3.2003
-
12.6.2006
64. Ανδρέας Χριστοφίδης Παιδείας
7.1.1985
-
27.2.1988
65. Ρόης Γ. Νικολαϊδης Εσωτερικών
7.1.1985
-
31.7.1985
Συγκοινωνιών και Έργων
1.8.1985
-
27.2.1988
66. Μιχαλάκης Π. Μιχαηλίδης Εμπορίου και Βιομηχανίας
7.1.1985
-
27.2.1988
Εμπορίου και Βιομηχανίας
12.11.1997
-
27.2.1998
67. Ανδρέας Μ. Μουσιούττας Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
7.1.1985
-
27.2.1988
Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
28.2.1993
-
11.11.1997
Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
28.2.1998
-
28.2.2003
68. Δημήτριος Π. Λιβέρας Δικαιοσύνης
7.1.1985
-
27.2.1988
69. Ανδρέας Παπασολομώντος Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
7.1.1985
-
5.11.1987
70. Ανδρέας Φιλίππου Παιδείας
28.2.1988
-
3.5.1990
71. Νάκος Πρωτοπαπάς Συγκοινωνιών και Έργων
28.2.1988
-
3.5.1990
72. Τάκης Χριστοφίδης Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
28.2.1988
-
3.5.1990
73. Χριστόδουλος Χρυσάνθου Δικαιοσύνης
28.2.1988
-
3.5.1990
74. Παύλος Σαββίδης Συγκοινωνιών και Έργων
4.5.1990
-
24.11.1991
75. Τάκης Νέμιτσας Εμπορίου και Βιομηχανίας
28.2.1988
-
17.1.1993
76. Γιώργος Συρίμης Οικονομικών
28.2.1988
-
27.2.1993
77. Ανδρέας Αλωνεύτης Άμυνας
28.2.1988
-
27.2.1993
78. Χριστόφορος Χριστοφίδης Παιδείας
4.5.1990
-
27.2.1993
79. Ρένος Σταυράκης Συγκοινωνιών και Έργων
25.11.1991
-
27.2.1993
80. Ανδρέας Γαβριηλίδης Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
28.2.1988
-
27.2.1993
Υγείας
1.2.2005
-
12.6.2006
81. Ιάκωβος Αριστείδου Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
4.5.1990
-
27.2.1993
82. Νίκος Παπαϊωάννου Δικαιοσύνης
4.5.1990
-
27.2.1993
83. Πανίκος Παπαγεωργίου Υγείας
28.2.1988
-
27.2.1993
84. Στέλιος Κοιλιάρης Εμπορίου και Βιομηχανίας
28.2.1993
-
27.4.1995
85. Φαίδρος Οικονομίδης Οικονομικών
28.2.1993
-
6.11.1994
86. Κυριάκος Χριστοφή Εμπορίου και Βιομηχανίας
28.4.1995
-
11.11.1997
87. Αλέκος Π. Μιχαηλίδης Εξωτερικών
28.2.1993
-
8.4.1997
88. Αλέκος Κ. Ευαγγέλου Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως
28.2.1993
-
1.5.1996
Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως
31.5.1996
-
8.4.1997
89. Κλαίρη Ν. Αγγελίδου Παιδείας και Πολιτισμού
28.2.1993
-
8.4.1997
90. Μανώλης Ν. Χριστοφίδης Υγείας
28.2.1993
-
8.4.1997
91. Αδάμος Κ. Αδαμίδης Συγκοινωνιών και Έργων
28.2.1993
-
8.4.1997
92. Κώστας Σ. Πετρίδης Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
28.2.1993
-
11.11.1997
93. Κώστας Χρ. Ηλιάδης Άμυνας
28.2.1993
-
11.11.1997
94. Γιώργος Χατζηνικολάου Παιδείας και Πολιτισμού
9.4.1997
-
27.2.1998
95. Ανδρέας Μαντοβάνης Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
12.11.1997
-
27.2.1998
96. Γεώργιος Χαραλαμπίδης 'Αμυνας
12.11.1997
-
27.2.1998
97. Στάθης Παπαδάκης Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
12.11.1997
-
27.2.1998
98. Γιαννάκης Λ. Ομήρου Άμυνας
28.2.1998
-
4.1.1999
99. Λυκούργος Κάππας Παιδείας και Πολιτισμού
28.2.1998
-
4.1.1999
100. Χριστόδουλος Κ. Χριστοδούλου Οικονομικών
7.11.1994
-
18.3.1999
Εσωτερικών
19.3.1999
-
2.5.2002
101. Λεόντιος Γ. Ιεροδιακόνου Συγκοινωνιών και Έργων
9.4.1997
-
24.8.1999
102. Χρίστος Π. Σολωμής Υγείας
9.4.1997
-
24.8.1999
103. Γιαννάκης Χρυσοστομής Άμυνας
5.1.1999
-
24.8.1999
104. Νίκος Κ. Κόσης Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως
9.4.1997
-
24.9.2002
105. Γιαννάκης Γ. Κασουλίδης Εξωτερικών
9.4.1997
-
28.2.2003
106. Τάκης Μ. Κληρίδης Οικονομικών
19.3.1999
-
28.2.2003
107. Ανδρέας Παναγιώτου Εσωτερικών
9.5.2002
-
28.2.2003
108. Σωκράτης Ι. Χάσικος Άμυνας
25.8.1999
-
28.2.2003
'Αμυνας
22.3.2014
-
6.4.2014
Εσωτερικών
1.3.2013
-
10.5.2017
109. Αλέκος Σιάμπος Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως
26.9.2002
-
28.2.2003
110. Ουράνιος Μ. Ιωαννίδης Παιδείας και Πολιτισμού
5.1.1999
-
28.2.2003
111. Φρίξος Α. Σαββίδης Υγείας
25.8.1999
-
28.2.2003
112. Αβέρωφ Π. Νεοφύτου Συγκοινωνιών και Έργων
25.8.1999
-
28.2.2003
113. Κώστας Θεμιστοκλέους Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
28.2.1998
-
28.2.2003
114. Κυριάκος Καζαμίας Συγκοινωνιών και Έργων
1.3.2003
-
13.4.2004
Οικονομικών
5.8.2011
-
22.3.2012
115. Κωνσταντίνα Ακκελίδου Υγείας
1.3.2003
-
26.11.2004
116. Μάρκος Κυπριανού Οικονομικών
1.3.2003
-
18.5.2004
Εξωτερικών
3.3.2008
-
4.8.2011
117. Ιάκωβος Ν. Κεραυνός Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
1.3.2003
-
18.5.2004
Οικονομικών
19.5.2004
-
30.8.2005
118. Κυριάκος Μαυρονικόλας Άμυνας
1.3.2003
-
12.6.2006
119. Ευθύμιος Ευθυμίου Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
1.3.2003
-
12.6.2006
120. Δώρος Θεοδώρου Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως
1.3.2003
-
12.6.2006
121. Γιώργος Λιλλήκας Εμπορίου, Βιομ. και Τουρισμού
1.3.2003
-
12.6.2006
Συγκοινωνιών και Έργων
14.4.2004
-
18.5.2004
Εξωτερικών
13.6.2006
-
15.7.2007
122. Χρίστος Ταλιαδώρος Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
19.5.2004
-
12.6.2006
123. Ανδρέας Χρίστου Εσωτερικών
1.3.2003
-
7.9.2006
Υγείας
1.12.2004
-
31.1.2005
124. Φοίβος Κλόκκαρης Άμυνας
13.6.2006
-
25.9.2006
125. Μιχάλης Σαρρής Οικονομικών
31.8.2005
-
28.2.2008
Άμυνας
Οικονομικών
26.9.2006
1.3.2013
-
-
5.10.2006
2.4.2013
126. Πεύκιος Γεωργιάδης Παιδείας και Πολιτισμού
1.3.2003
-
17.1.2007
127. Νεοκλής Συλικιώτης Εσωτερικών
8.9.2006
-
15.7.2007
Παιδείας και Πολιτισμού
Εσωτερικών
Εμπ. Βιομ. και Τουρισμού
24.1.2007
29.2.2008
20.3.2012
-
-
-
19.2.2007
20.3.2012
28.2.2013
128. Νίκος Συμεωνίδης Άμυνας
6.10.2006
-
3.5.2007
129. Θεοχάρης Θράσου Συγκοινωνιών και Έργων
19.5.2004
-
15.7.2007
130. Χάρης Χαραλάμπους Υγείας
13.6.2006
-
15.7.2007
131. Ερατώ Κοζάκου-Μαρκουλλή Εξωτερικών
16.7.2007
-
2.3.2008
Συγκοινωνιών και Έργων
Εξωτερικών
2.3.2010
5.8.2011
-
-
4.8.2011
28.2.2013
132. Μαρία Μαλαχτού-Παμπαλλή Συγκοινωνιών και Έργων
16.7.2007
-
28.2.2008
133. Κώστας Καδής Υγείας
16.7.2007
-
28.2.2008
134. Αντώνης Βασιλείου Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
13.6.2006
-
28.2.2008
135. Χριστόδουλος Πασιαρδής Άμυνας
14.5.2007
-
28.2.2008
136. Φώτης Φωτίου Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
13.6.2006
-
28.2.2008
Άμυνας
1.3.2013
-
13.3.2014
137. Σοφοκλής Σοφοκλέους Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως
13.6.2006
-
28.2.2008
138. Αντώνης Μιχαηλίδης Εμπ., Βιομ. και Τουρισμού
13.6.2006
-
28.2.2008
139. Χρίστος Πατσαλίδης Εσωτερικών
16.7.2007
-
28.2.2008
Υγείας
29.2.2008
-
4.8.2011
140. Άκης Κλεάνθους Παιδείας και Πολιτισμού
20.2.2007
-
28.2.2008
141. Κύπρος Χρυσοστομίδης Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως
29.2.2008
-
17.12.2008
142. Αντώνης Πασχαλίδης Εμπ., Βιομ. και Τουρισμού
29.2.2008
-
4.8.2011
Δικαιοσύνης και Δημ. Τάξεως
18.12.2008
-
21.12.2008
143. Νίκος Νικολαϊδης Συγκοινωνιών και Έργων
29.2.2008
-
1.3.2010
144. Μιχάλης Πολυνείκη-Χαραλαμπίδης Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
29.2.2008
-
1.3.2010
145. Κώστας Παπακώστας Άμυνας
29.2.2008
-
13.7.2011
146. Χαρίλαος Σταυράκης Οικονομικών
29.2.2008
-
4.8.2011
147. Ανδρέας Δημητρίου Παιδείας και Πολιτισμού
29.2.2008
-
4.8.2011
148. Δημήτρης Ηλιάδης Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
Άμυνας
2.3.2010
14.7.2011
-
-
4.8.2011
28.2.2013
149. Πραξούλα Κυριακού-Αντωνιάδου Εμπ., Βιομ. και Τουρισμού
5.8.2011
-
20.3.2012
150. Σταύρος Μαλάς Υγείας
5.8.2011
-
14.10.2012
151. Ευθύμιος Φλουρέντζου Συγκοινωνιών και Έργων
5.8.2011
-
28.2.2013
152. Ανδρούλα Αγρότου Υγείας
15.10.2012
-
28.2.2013
153. Βάσος Σιαρλή Οικονομικών
23.3.2012
-
28.2.2013
154. Σωτηρούλα Χαραλάμπους Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
29.2.2008
-
28.2.2013
155. Σοφοκλής Αλετράρης Γεωργίας και Φυσ. Πόρων
5.8.2011
-
28.2.2013
156. Λουκάς Λουκά Δικαιοσύνης & Δημ. Τάξεως
22.12.2008
-
28.2.2013
157. Ελένη Μαύρου Εσωτερικών
20.3.2012
-
28.2.2013
158. Γεώργιος Δημοσθένους Παιδείας και Πολιτισμού
5.8.2011
-
28.2.2013
159. Χάρης Γεωργιάδης Εργασίας και Κοιν. Ασφαλίσεων
1.3.2013
-
2.4.2013
160. Τάσος Μητσόπουλος Συγκοινωνιών και Έργων
1.3.2013
-
13.3.2014
Άμυνας
14.3.2014
-
21.3.2014
161. Κυριάκος Κενεβέζος Παιδείας και Πολιτισμού
1.3.2013
-
13.3.2014
162. Πέτρος Πετρίδης Υγείας
1.3.2013
-
13.3.2014
163. Φίλιππος Πατσαλής Υγείας
14.3.2014
-
24.7.2015

ΔΗΜΟΦΙΛΗ